BÓB
Charakterystyka gatunku
Bób należy do rodziny bobowatych. Jest rośliną roczną, w dużym stopniu obcopylną. Znane są dwa typy wzrostu; zdeterminowany – łodyga zakończona szczytowym kwiatostanem i tradycyjny (niesamokończący). Należy do warzyw strączkowych zasobnych w łatwo strawne białko roślinne, błonnik, fosfor, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina) i witamina C.
Wymagania glebowe i siedliskowe
Najodpowiedniejsze dla uprawy bobu są gleby nieco cięższe, gliniaste, o dużej pojemności wodnej i dobrze przewietrzane. Nie nadają się gleby zbyt suche i piaszczyste. Bób może być uprawiany praktycznie po wszystkich roślinach. Plantacje nasienne lokalizuje się zazwyczaj z dala od nasienników buraków. Nie należy bobu uprawiać po sobie
Uprawa i nawożenie
Uprawę gleby prowadzi się w zależności od przedplonu. Jeśli przedplonem są zboża zaleca się podorywkę, bronowanie i orkę zimową. W trakcie uprawek poprzedzających orkę zimową wskazane jest wapnowanie gleb. Odczyn gleby powinien być obojętny lub nawet lekko zasadowy, bowiem bób nie toleruje gleb o odczynie kwaśnym. Bób ma duże wymagania pokarmowe, szczególnie w odniesieniu do potasu i azotu. W zależności od zasobności gleby należy zastosować nawożenie mineralne. Na średnio zwięzłych glebach zaleca się 80 – 120 kg/ha P2 O5 Dawka potasu powinna wynosić 140 – 200 kg/ha. Nawozy potasowe i fosforowe stosuje się jesienią, pod orkę zimową. Wiosną, przed siewem wskazana jest dawka startowa N w ilości 40-60 kg/ha, natomiast po kwitnieniu zaleca się dolistne dokarmianie bobu 0,5% roztworem mocznika.
Siew nasion
Bób wysiewa się jak najwcześniej wiosną, bezpośrednio po rozpoczęciu prac polowych i wykonaniu podstawowych uprawek (włóka, kultywator, brona). Nasiona kiełkują już w temperaturze 3-4oC, a młode siewki wytrzymują spadek temperatury do – 4oC. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 18-22 oC. Bób sieje się w rzędy co 40-60cm, w rzędzie co 10 cm, a głębokość siewu powinna wynosić 6-10 cm, w zależności od odmiany. Norma wysiewu zależy od oczekiwanej obsady roślin/m2, masy 1000 nasion i wartości użytkowej ( czystość nasion i zdolność kiełkowania). Nasiona wysiewa się zaprawione preparatem grzybobójczym i owadobójczym zgodnie z obowiązującymi zaleceniami.
Zbiór nasion
Zbiór nasion bobu uprawianego na cele spożywcze rozpoczyna się, gdy nasiona osiągną dojrzałość mleczną. W tej fazie strąki są już w pełni wyrośnięte, zielone, a nasiona są w pełni wykształcone. Na plantacji nasiennej, gdy około 80 % strąków jest sczerniała, a reszta brązowieje plantacja nadaje się do desykacji. Po ok. 8 dniach od zbiegu należy plantację omłócić. Można również na 2-3 tygodnie przed zbiorem, kiedy 2/3 strąków ściemnieje, a nasiona są już wykształcone, opryskać plantację preparatami przyspieszającymi proces dojrzewania.